Pielgrzymka do Santiago de Compostela

Na szlaku            Wiele osób, które były na Camino de Santiago (Droga do Apostoła św. Jakuba) wspomina, że ta Droga zapraszała, wzywała ich od dawna. Tego wołania doświadczyłem wraz z żoną Kamą.

W dniu 25.05.2012 r.  wyruszyłem z żoną do Madrytu, a następnie pieszo z O'Cerebreiro (miejsca cudu eucharystycznego) w kierunku Santiago de Compostela.

Camino (Droga) wzywa człowieka, by zadać mu różne pytania: Jaki naprawdę jesteś? Na czym ci autentycznie w życiu zależy? Po co idziesz? I wiele innych pytań.

Camino jest bardzo dobrze oznakowana (krzyże pielgrzymie na szlaku, żółte strzałki, muszle, a nawet drugi człowiek, który na plecaku ma muszlę Jakubową jest drogowskazem) – nie sposób się pogubić.

            Ta Droga jakby chciała powiedzieć, że jeśli będziesz w życiu trzymał się przykazań, nauki Kościoła, ludzi autentycznej wiary - to nie zbłądzisz. Nie musisz wytyczać sam szlaku, jest Ktoś komu prawdziwie zależy, żebyś się nie zgubił i dlatego zostawił ci Kościół.na pielgrzymim szlaku

Na Camino spotykałem wielu ludzi młodych i starych, kobiet i mężczyzn, przedstawicieli wszystkich kontynentów. To kolejny obraz Kościoła. Ludzie ci wyruszają z różnych powodów, ale jestem pewien, że wielu doświadcza autentycznego spotkania z Bogiem.

Wytwarza się też prawdziwa wspólnota ludzi. Przez kolejne dni spotykałem na szlaku i w schroniskach poznane wcześniej osoby.

            Byliśmy dla siebie nawzajem umocnieniem w trudzie, szczególny przykład dawali ci którzy wyruszali na szlak pomimo oznak wyczerpania, cierpienia z powodu bólu nóg, pęcherzy i nie poddawali się.

Droga uczy też milczenia. Pokazuje, że milczenie jest wszędzie, czeka, aby je odkryć i aktywnie wykorzystać.

dotarłem do santiago
Siła milczenia polega na odkrywaniu, zbieraniu, przechowywaniu, jednaniu i jednoczeniu oraz zachowaniu równowagi i spokoju. Uczy być.

            Punktem kulminacyjnym Camino jest Msza św. dla pielgrzymów u stóp św. Jakuba.

Poczytuję sobie za wielka łaskę, że mogłem wraz z żoną pielgrzymować do Santiago de Compostela i w ten sposób przygotować się na przeżywanie Roku Wiary ogłoszonego  przez Ojca Św. Benedykta XVI, który rozpocznie się od 11 października 2012 r.

            Zwracam się do Braci Rycerzy zachęcając do osobistego przeżycia Camino de Santiago.

                                                                                                                                                                       Wacław Huryn


europejskie szlaki pielgrzymkowe