Rycerski symbol

Godło - Krzyż Rycerza Kolumba

o1Tłem całego godła jest krzyż „formee”. Jest to krzyż z wąskimi ramionami w części środkowej, które rozszerzają się na boki. Cały krzyż ma złote obwódki. Wnętrze krzyża ograniczonego złotymi obwódkami wypełnia kolor czerwony - na ramieniu prawym-górnym i lewym-dolnym oraz biały - na ramieniu lewym-górnym i prawym-dolnym. Krzyż „formee” jest artystycznym przedstawieniem Krzyża Chrystusa, przez który spłynęły na ludzkość wszelkie łaski i odkupienie. Symbolizuje on katolickiego ducha Zakonu.

Na opisanym powyżej krzyżu "formee" umieszczona jest tarcza wzorowana na średniowiecznych tarczach rycerskich. Błękitne tło tarczy otoczone jest złotą obwódką. Tarcza zwieńczona jest u góry trzema szpicami gdzie na szerokim złotym tle umieszczone są błękitne litery: "KofC", co jest angielskim skrótem słów Knights of Columbus - Rycerze Kolumba.

Na powyższej tarczy w jej błękitnym polu wypełnienia umieszczone są trzy symbole-przedmioty w kolorze białym:

1) "fasces" - pęk rózg liktorskich związany z toporem w pozycji pionowej. „Fasces” w czasach rzymskich stanowiły symbol posiadanego autorytetu, który jest niezbędny żeby organizacja sprawnie działała;

2) kotwica nawiązuje do osoby Krzysztofa Kolumba, patrona Zakonu i jest symbolem nadziei jaka nie opuszcza odkrywców i ludzi wierzących;

3) miecz (sztylet) oznacza rycerskość, a zarazem broń używaną przez Rycerzy w misjach miłosierdzia;

W ten sposób umieszczona na biało-czerwonym krzyżu tarcza ze skrótem "KofC' i symbolami "fasces", kotwicy i miecza przedstawia w symboliczny sposób obraz sprawnie działającego, skutecznego rycerstwa katolickiego przepełnionego wiarą i nadzieją w zorganizowanej akcji miłosierdzia.